• Start
  • Blog
  • Czy pływanie to dobra aktywność dla seniorów?

Czy pływanie to dobra aktywność dla seniorów?

Pływanie jest znane nie tylko jako miła forma spędzania wolnego czasu. Sport ten daje również liczne korzyści dla zdrowia pływaków, a uprawiać mogą go nawet osoby o słabej kondycji i po kontuzjach. Niemniej, czy powyższe stwierdzenia dotyczą również seniorów? W końcu wielu z nich również chciałoby skorzystać z tej formy aktywnego wypoczynku.

Czy pływanie na basenie jest bezpieczne dla seniora?

Wbrew pozorom pływanie dla osób w podeszłym wieku jest nawet bezpieczniejsze od zwykłych spacerów. Jest tak między innymi dlatego, że ciało w wodzie jest o około 90% lżejsze, nie musi pokonywać oporów powietrza, a zrobienie sobie krzywdy w basenie jest bardzo mało prawdopodobne. Jakby tego było mało, seniorzy uczęszczający na basen mogą liczyć na znaczną poprawę swojego stanu zdrowia. Do najważniejszych korzyści zdrowotnych wynikających z pływania zalicza się:

  • poprawę krążenia krwi,
  • zwiększenie pojemności płuc,
  • spalanie nadmiernych kalorii,
  • hydromasaż całego ciała.

Ponadto, uczęszczanie na basen w szkole pływackiej ma ogromny wpływ na samopoczucie u osób starszych. W końcu aktywność fizyczna sama w sobie wytwarza hormony szczęścia w organizmie, a w przypadku seniorów dochodzi też fakt, że w wodzie mogą oni poczuć się, jakby odzyskali sprawność fizyczną ze swoich młodszych lat.

Czy w podeszłym wieku można nauczyć się pływać?

Nie każdemu seniorowi było dane nauczyć się pływać za młodu, a czasem zdarza się, że osoba starsza po prostu zapomniała jak pływać. Dla ambitnych emerytów nie powinno to jednak stanowić problemu, ponieważ pływać można się nauczyć w każdym wieku. Oczywiście, podejmowanie takich prób na własną rękę byłoby ryzykowne dla seniorów, jednak pod okiem sprawnego trenera nawet osoby po 75 roku życia są w stanie opanować poprawną technikę pływania. Choć są to skrajne przypadki, to niekiedy zdarza się nawet, że zaangażowany senior radzi sobie na basenie lepiej od wielu młodych pływaków. Dlatego nie ma sensu wmawiać sobie, że jest się za starym na naukę pływania.


Neptunsport logo

Polityka Cookies

© 2022 NEPTUN SPORT. All rights reserved. Realizacja: 3motion