Pływanie rekreacyjne w roku szkolnym 2024/2025
Zapraszamy wszystkich amatorów pływania na pływalnię w Szkole Podstawowej Nr 84 przy ul. Górnickiego 20 (wejście od ul. Ukrytej). Proponujemy Państwu pływanie rekreacyjne na basenie sportowym o długości 25 m. Temperatura wody wynosi 28 stopni Celsjusza.
Czas pływania wynosi 45 min, dodatkowy czas na przebranie przed pływaniem 15 min i po pływaniu 15 min.
Godziny wejść: (grafik obowiązuje od dnia 31.10.2024)
Czas na przygotowanie: 15 min, czas pływania: 45 min, czas na przebranie: 15 min
Czas na przygotowanie: 15 min, czas pływania: 45 min, czas na przebranie: 15 min
Istnieje kilka klasycznych stylów pływackich. Zalicza się do nich styl grzbietowy, motylkowy, kraul oraz żabka. Poniżej przybliżymy Ci dwa z nich: styl grzbietowy i kraul.
Klasyczny styl grzbietowy jest szczególnie polecany przez fizjoterapeutów, ponieważ pozytywnie wpływa na leczenie wad i przeciążeń kręgosłupa. Jest to styl pływacki, który najmniej nadwyręża plecy, dlatego mogą go uprawiać również osoby cierpiące na ich ból. Styl grzbietowy polega na umieszczeniu ciała na wodzie twarzą zwróconą do góry, co znacznie ułatwia oddychanie. Pływanie na plecach angażuje głównie ramiona - osoba płynąca rusza nimi naprzemiennie, przenosząc raz prawą, raz lewą rękę za głowę. Ramię powinno podczas wchodzenia do wody być jak najbardziej wyprostowane w stawie łokciowym. Pod wodą powinno się natomiast uginać, najlepiej pod kątem 90-110 stopni, w kierunku zewnętrznym. Nogi także pracują podczas pływania stylem grzbietowym. Ich ruch, tak jak w przypadku ramion, odbywa się naprzemiennie. Podczas zanurzenia noga powinna maksymalnie się wyprostować, a nawet wskazany jest przeprost. Pływanie na plecach to bardzo dobre ćwiczenie, które wzmacnia cały gorset mięśniowy kręgosłupa.
Kraul to styl nieco bardziej skomplikowany niż grzbietowy, jednak jego zaletą jest to, że do pracy angażuje prawie wszystkie grupy mięśniowe. Warto także wspomnieć, że pływanie kraulem to zdecydowanie najszybszy sposób przemieszczania się w wodzie. Ciało podczas kraula przyjmuje możliwie najbardziej opływowy kształt, dzięki czemu nie ma potrzeby tracić dodatkowej energii na stawianie oporu wodzie. Pływanie kraulem wymaga opanowania dokładnej techniki - najtrudniejsze dla wielu osób jest zanurzanie rąk pod odpowiednim kątem. Dużym wyzwaniem może być także zsynchronizowanie ruchów ciała z oddechem, gdyż podczas pływania tym stylem głowa musi być częściowo schowana pod wodą. Osoby, które są mniej doświadczone w pływaniu kraulem, mogą odczuwać dyskomfort podczas braku kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Często skutkuje to spięciem mięśni i trudnością z utrzymaniem równowagi w wodzie. Przed rozpoczęciem nauki pływania kraulem warto zainteresować się nauką nurkowania, co pozwoli na oswojenie się z przebywaniem pod wodą.
Neptun Sport
Paweł Kumala
NIP 895 150 73 00
ul. Bezpieczna 15/10
51-114 Wrocław
tel.: +48 502 358 434
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.