• Start
  • Blog
  • Jaki wiek jest najlepszy na naukę pływania?

Jaki wiek jest najlepszy na naukę pływania?

Pływanie to niezwykle korzystna dla naszego zdrowia aktywność fizyczna, którą większość osób opanowuje już w dzieciństwie. Czy to oznacza, że jeśli weszliśmy w dorosłe życie pozbawieni tej umiejętności, to nie będziemy w stanie jej opanować? Nic podobnego. Na szczęście pływania można nauczyć się w każdym wieku.

Kiedy można rozpocząć naukę pływania?

Pierwsze lekcje nauki pływania można podjąć już w wieku kilku lat, a dokładniej w 2 lub 3 r. ż. Oczywiste jest, że lekcje tego typu w przypadku tak młodych uczestników polegać będą głównie na oswajaniu się z wodą. Powinien w nich uczestniczyć także opiekun dziecka. W przypadku tak małych dzieci zwykle pracuje się nad umiejętnością kontrolowania oddechu w wodzie oraz elementarnymi umiejętnościami, jak leżenie na plecach na powierzchni wody itp. Natomiast już w wieku 4-6 lat, można zapisać dziecko na grupowe lub indywidualne lekcje pływania, kiedy to rozpoczyna się rzeczywista nauka samodzielnego pływania. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym szybciej opanujemy poszczególne etapy i style pływania. Umiejętność pływania może nam się przydać w każdym momencie naszego życia, np. kiedy planujemy w przyszłości uprawiać różnorakie sporty wodne, jak kajakarstwo czy wind surfing, a także sama w sobie niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych.

Nauka pływania dla dorosłych

Jeśli jednak w dzieciństwie nie udało nam się opanować tej umiejętności, nic straconego. Szkoły pływania organizują także lekcje nauki pływania da dorosłych. W przypadku osób, które odczuwają duży lęk przed wodą, polecane są szczególnie indywidualne lekcje z instruktorem. Podczas takich zajęć możemy podążać swoim własnym tempem i nie obawiać się oceny grupy. Co więcej, instruktor poświęci nam więcej czasu niż w przypadku zajęć grupowych, a także zwróci uwagę na ewentualne bariery i problemy, z jakimi możemy się borykać. Dzięki temu w każdym wieku będziemy w stanie opanować tę przydatną umiejętność o niezliczonych walorach zdrowotnych.


Neptunsport logo

Polityka Cookies

© 2022 NEPTUN SPORT. All rights reserved. Realizacja: 3motion