• Start
  • Blog
  • Najpopularniejsze style pływackie

Najpopularniejsze style pływackie

Od lat zmagasz się ze strachem przed wodą? A może po prostu ciągnie Cię do nauki pływania? Bez względu na to, co prowadzi Twoje myśli ku wodzie, koniecznie daj się temu ponieść! Regularne pływanie niesie ze sobą niezliczone korzyści dla ludzkiego ciała i psychiki.  Co więcej, pływanie jest jednym z najmniej kontuzyjnych sportów, co sprawia, że mogą go uprawiać osoby w każdym wieku. Dlatego bez względu na to, w jakim momencie życia aktualnie jesteś, jest to z pewnością dobry moment na rozpoczęcie nauki pływania. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej popularnym stylom, z jakimi można się spotkać w basenie.

Podstawowe style

Bez wątpienia kojarzysz ukochanego przez dzieci „pieska”. Nie jest on co prawda klasyfikowany jako jeden ze stylów pływackich, jednak pomaga w początkowych fazach oswajania się z wodą i basenem. Dzięki prostym do opanowania ruchom początkujący pływacy mają możliwość stosunkowo szybko się poruszać, przy jednoczesnym zaangażowaniu rąk i nóg. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualną naukę pływania, zapewne jako pierwszy poznasz styl dowolny, czyli kraul. Pozwala on na najszybsze poruszanie się, pośród znanych stylów pływackich. Jest także często ukochany przez osoby, które poprzez regularne pływanie starają się wysmuklić sylwetkę.

Królem popularności pośród stylów pływackich jest jednak styl klasyczny, nazywany potocznie „żabką” (nazwa ta pochodzi od podobieństwa stylu to naturalnego sposobu poruszania się żaby). Styl klasyczny wymaga dużej synchronizacji pracy rąk i nóg, a także płynnego zanurzania i wynurzania głowy z wody. Podczas nauki pływania początkowo poznasz nieco zmodyfikowaną „żabkę”, która pozwala na utrzymywanie głowy na powierzchni i niemoczenie uszu. Jest to dobry styl dla osób, które stawiając swoje „pierwsze kroki” w basenie, odczuwają poważny dyskomfort przy zanurzaniu twarzy.

Jedynym stylem pływackim, jaki jest wykonywany nie brzuchem, a plecami do dołu jest styl grzbietowy. Pośród stylów pływackich jest on także jednym z najprostszych do opanowania, który nie wymaga skomplikowanego ułożenia ciała. Podobnie jak w stylu dowolnym, pływacy wykorzystują w nim intensywną pracę nóg oraz naprzemienne ruchy rękami.

Najbardziej wymagający styl pływacki

Na liście najpopularniejszych stylów nie mogłoby zabraknąć stylu motylkowego, nazywanego także „delfinem”. Zdarza się, że początkujący pływacy właśnie od tego stylu pragnęliby rozpocząć naukę pływania jednak zdecydowanie tego odradzamy. Prawidłowe pływanie stylem motylkowym wymaga nie tylko dużej siły, lecz także bezbłędnej koordynacji ruchowej. Dlatego właśnie jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób zaawansowanych oraz profesjonalistów.


Neptunsport logo

Polityka Cookies

© 2022 NEPTUN SPORT. All rights reserved. Realizacja: 3motion