Jak nauczyć się pływać?

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale umiejętność pływania bardzo przydaje się w życiu codziennym. Po pierwsze: docenisz ją podczas wakacyjnego urlopu nad morzem czy letnich upalnych dni spędzonych nad jeziorem. Po drugie: będziesz mógł urozmaicić swoją sportową rutynę wizytami na pływalni czy basenie. Po trzecie i najważniejsze: na wypadek niebezpiecznej sytuacji w wodzie będziesz mógł uratować życie sobie lub innym. Skoro zalet pływania jest tak wiele, pozostaje tylko pytanie: jak rozpocząć naukę? O tym powiemy w poniższym artykule.

Oswój się z wodą

Niezależnie od tego ile masz lat, pierwszą lekcją pływania jest oswajanie się z wodą. Najlepiej zacząć naukę na basenie, gdyż tylko tam możesz mieć pewność co do głębokości wody i rodzaju gruntu. Poza tym woda jest klarowna i w odpowiedniej temperaturze. Na basenie masz również dostęp do wielu gadżetów, które ułatwią ci lekcje: deski i makarony do pływania, kamizelki, rękawki, gogle czy płetwy. Naukę rozpocznij od stopniowego zanurzania głowy w wodzie przy brzegu basenu, a następnie przesuwając się w głąb.

Kiedy już oswoisz się z wodnym środowiskiem, warto popracować nad oddychaniem pod wodą. Zacznij od ćwiczeń w miejscu – weź głęboki wdech, a następnie równomiernie wypuszczaj powietrze pod wodą. Prawidłowe oddychanie pozwoli ci skupić się jedynie na koordynacji ciała podczas kolejnych lekcji. Następnie połóż się na powierzchni wody, używając makaronów lub deski do pływania. W zależności od tego, jakiego stylu pływackiego będziesz chciał się nauczyć, kolejnym krokiem nauki pływania będą poprawne ruchy rąk i nóg przy jednoczesnej synchronizacji oddechów.

Nie marnuj czasu – zapisz się na lekcje pływania!

Czy można się nauczyć pływać samemu? Teoretycznie jest to możliwe. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie uczyć się pływania na własną rękę w rzekach, stawach i innych „dzikich” zbiornikach wodnych. Samodzielne lekcje wyglądają najczęściej tak, że zainteresowany podpatruje ruchy innych pływaków obecnych na basenie i stara się je naśladować metodą prób i błędów. Zajmuje to jednak sporo czasu i istnieje ryzyko, że niepoprawne nawyki trudno będzie wyplenić w przyszłości.
Jeśli jesteś zdeterminowany oraz zależy ci na szybkiej i efektywnej nauce, nie trać czasu i udaj się na kurs pływania. Lekcje pod okiem kadry instruktorskiej są opracowane metodycznie oraz organizacyjnie, co sprawi, że będziesz widział znaczny progres już po kilku lekcjach. Ponadto unikniesz nieprawidłowych nawyków, gdyż instruktor na bieżąco będzie korygował ewentualne błędy i poprawiał twoje umiejętności techniki pływania.


Neptunsport logo

Polityka Cookies

© 2022 NEPTUN SPORT. All rights reserved. Realizacja: 3motion